Artykuły o Tybecie

 

Artykuły

Fotografie

O mnie

Tybet złamany

 

Reportaż opublikowany w „Gazecie Świątecznej” o zanikającym oporze wobec chińskiej okupacji. Większość materiałów zebrałem w dość niepokornym (wciąż) miasteczku Litang leżącym dziś w granicach prowincji Syczuan.

Więźniowie Shangri-la
Krytycznie o związkach Krainy Śniegów z Zachodem. Tybetańska diaspora stała się zakładnikiem naszych stereotypów o Tybecie jako kolebce pacyfizmu, ekologii i alternatywnego stylu życia.

Mnisi stawiają opór chińskim najeźdźcom

Unikalna relacja z Larung Gar - największego zgromadzenia monastycznego w Tybecie. W 2001 roku chińskie władze postanowiły zrównać ten buddyjski uniwersytet z ziemią, ale mnisi i mniszki nie poddali się.

Pusty tron Dalajlamy

Mój pierwszy reportaż z Tybetu. Podczas pobytu w 2001 roku skupiłem się na Lhasie i okolicach. Los chciał, że tekst ukazał się ledwie dwa dni po zamachach na Amerykę 11 września. Kogóż wówczas obchodził Tybet? Nie licząc chińskiej bezpieki, która --jak mi doniesiono - po jego publikacji zatrzymywała lokalne autobusy, wypytując czy jedzie ktoś z Polski. Choć oczywiście mógł to być przypadek...

Trudno ujarzmić nomada
O koczownikach tybetańskich, ostatnich wolnych Tybetańczykach, którzy usiłują trzymac się z dala od polityki.

Mała Budda

Mało znana historia córki X Panczenlamy. Chiny próbują ją przekabacić na swoją stronę, ale mieszkająca w Pekinie dwudziestoparolatka sprytnie lawiruje między tym, co dozwolone, a tym, co zakazane.

Wyjątkowo kosztowny łup

Tragiczny bilans okupacji Tybetu jest znany. Ale czy jest on korzystny przynajmniej dla samych Chin?

Widzę tylko niebo

Portret młodej mniszki Ngałang Sangdrol, która spędziła w najsurowszym więzieniu Tybetu 11 lat za udział w niepodległościowej demonstracji, oraz jej towarzyszek. W 2002 roku, wkrótce po ukazaniu się tego tekstu w „Wysokich Obcasach”, Ngałang została zwolniona i wyjechała do USA.

Pół życia tortur

Rozmowa z Paldenem Gjaco, jednym z najsłynniejszych eks-więźniów politycznych Tybetu.

Uroda z Dachu Świata

Relacja z Dharamsali o wyborach Miss Tybetu (a właściwie miss diaspory tybetańskiej) – najdziwniejszym konkursie piękności na świecie.

Rozmowa z Dalajlamą

Wywiad Adama Michnika z Dalajlamą (a może Dalajlamy z Michnikiem) z roku 1998, który przygotowałem i w którym uczestniczyłem. Pod tekstem wywiadu opisałem tło naszej wizyty w Dharamsali.