Artykuły

Fotografie

O mnie

Pusty tron Dalajlamy  

Mój pierwszy reportaż z Tybetu. Podczas pobytu w 2001 roku skupiłem się na Lhasie i okolicach. Los chciał, że tekst ukazał się ledwie dwa dni po zamachach na Amerykę 11 września. Kogóż wówczas obchodził Tybet? Nie licząc chińskiej bezpieki, która --jak mi doniesiono - po jego publikacji zatrzymywała lokalne autobusy, wypytując czy jedzie ktoś z Polski. Choć oczywiście mógł to być przypadek...

Saddam wciąż się ze mnie śmieje

Wstrząsająca historia prawniczki, która naraziła się synowi Saddama Husajna. Lata prześladowań doprowadziły ją do obłędu.

Listy miłosne

O prostytucji w Tajlandii. Dozwolone od lat 18 ;)

Zabetonowani
Okraszona przemawiającymi do wyobraźni przykładami opowieść o głębokim kryzysie społecznym, ekonomicznym i kulturowym, w jakim pogrąża się Japonia.

Życie po życiu Ferdinanda M.

Choć Marcos umarł, żyje nadal – w sercach swoich wyznawców. Reportaż z bastionu rodziny dyktatora na północy filipińskiej wyspy Luzon.

Eunuch przynosi szczęście

Reportaż z Delhi o kastratach, których w Indiach jest około miliona. Wyrzuceni na margines społeczeństwa, skopiowali jego kastową strukturę, dzieląc się na grupy w zależności od aktywności seksualnej, sposobu zarabiania i pochodzenia. Mają swoje rewiry, sądy, fundusze emerytalne i kasy chorych.

W domu powieszonego

O samosądach dokonywanych przez Palestyńczyków na swoich rodakach, których uznano winnymi kolaboracji z Izraelem. Korespondencja z Betlejem.

Śmierć pachniała jabłkami

Relacja z wioski Halabdża, którą w 1988 roku wojska Saddama zaatakowały bronią chemiczną. Kilkanaście lat później w Halabdży mnożą się choroby, a Kurdowie są rozczarowani obojętnością Zachodu na ich los.

Handel lub rozbój

Relacja z zamkniętych dla obcokrajowców ziem na pograniczu afgańskim. Wojna w Afganistanie sprawiła, że dla tamtejszych handlarzy broni i narkotyków nadeszły ciężkie czasy.

Zmartwychwstanie samuraja
W 35 rocznicę samobójstwa pisarza Yukio Mishimy piszę o japońskim kulcie „pięknej śmierci”, który z powodzeniem przezwycięża podziały polityczne.