Artykuły o Pakistanie

 

Artykuły

Fotografie

O mnie

Nocne szakale

 

O wszechwładnym pakistańskim wywiadzie wojskowym ISI, który za sprawą Waszyngtonu stał się państwem w państwie, prowadząc własną politykę konfrontacji w Kaszmirze i wspierania talibów.

Przekreślone

O „zabójstwach honoru” dokonywanych na pakistańskich kobietach przez ich rodziny i organizacjach im pomagających.

Dlaczego mułła Omar jest idolem Pakistańczyków

Arcyciekawa rozmowa z eks-generałem, oskarżonym o próbę przewrotu i usuniętym z armii. Facet wydaje się nieco szalony, jednak ten sposób myślenia jest charakterystyczny dla fundamentalistycznej części wojska pakistańskiego.

Handel lub rozbój

Relacja z zamkniętych dla obcokrajowców ziem na pograniczu afgańskim. Wojna w Afganistanie sprawiła, że dla tamtejszych handlarzy broni i narkotyków nadeszły ciężkie czasy.

Piąta kolumna talibów

Korespondencja z obozu uchodźców afgańskich w Pakistanie. Dziś problem się rozwiązał: większość z nich wróciła do Afganistanu.

Państwo wadliwe
Artykuł z września 1999, zapowiadający październikowy zamach stanu w Pakistanie. Ówczesny ambasador pakistański spierał się potem ze mną, że nic takiego nie nastąpi. Potem musiał przyznać mi rację. (Nota bene o puczu w swojej ojczyźnie dowiedział się ode mnie, kiedy zadzwoniłem po komentarz). Dziś w Pakistanie rządzi ówczesna opozycja, ale diagnoza zawarta w tekście jest przygnębiająco aktualna.

Bóg a Musharraf

Analiza mocnej pozycji pakistańskiego generała po zamachach z 11 września. Musharraf został niedawno odsunięty od władzy, ale nie dałbym głowy, że powiedział swoje ostatnie słowo.

Łzy pięknej Benazir

Portret Benazir Bhutto, zamordowanej w grudniu 2007. Jej mąż "lepkie paluszki" Zardari został jej następcą - nie trzeba lepszego dowodu, że z pakistańską polityką jest coś nie tak.