Artykuły o Iraku

 

Artykuły

Fotografie

O mnie

Życie bez Saddama

 

Bagdad trzy miesiące po wojnie. Jak wygląda życie w mieście, w którym stary porządek zniknął, a nowy jeszcze nie nadszedł.

Milion dobrych ludzi

O polowaniu na członków saddamowskiej partii Baas, zdelegalizowanej przez powojenne władze. Z początkiem 2008 roku członkom Baas znów pozwolono piastować urzędy państwowe.

Uderz i uciekaj

Koresponencja z al Falludży, epicentrum sunnickiego oporu, którą Amerykanie w końcu spacyfikowali zakazując ruchu samochodowegi i każąc mieszkańcom nosić widoczne plakietki z adresem. Wszyscy partyzanci opisywani w tym tekście zginęli wkróce potem w nalotach.

Saddam wciąż się ze mnie śmieje

Wstrząsająca historia prawniczki, która naraziła się synowi Saddama Husajna. Lata prześladowań doprowadziły ją do obłędu.

Proces Saddama, proces Ameryki

W oczekiwaniu na rozpoczęcie procesu Saddama Husajna - skazanego później na śmierć - przypominam jego nie tak dawną przyjaźń z przywódcami USA i Europy.

Grill szejka Hamida

O sile wodzów plemiennych w powojennym Iraku. Szejkowie liczą, że będą odgrywać tak znaczącą rolę jak za dyktatury.

Pokonaj nas szybko, Ameryko

Oficerowie armii irackiej opowiadają mi w Bagdadzie, jak i dlaczego przegrali wojnę.

Wyszedł i nie wrócił

Rządzony przez Amerykanów Irak trawi bezprawie: arbitralne uwięzienia, konfiskata mienia, bałagan w dokumentach. Zdaniem mieszkańców Bagdadu, jest tak źle jak za Saddama.

Współczucie tanim kosztem

Jak Irakijczycy próbują uzyskać od władz okupacyjnych odszkodowania za śmierć krewnych, zabitych przypadkowo lub omyłkowo przez żołnierzy USA. Tekst wyróżniony przez Amnesty International.

Zostawcie nas samych

Ciekawostka: rozmowa z pretendentem do irackiego tronu, księciem Szarifem Ali bin Husajnem, kuzynem zamordowanego w 1958 roku króla Fajsala. Cóż, Irak monarchią raczej już nie będzie.