Artykuły o Indiach

 

Artykuły

Fotografie

O mnie

Eunuch przynosi szczęście

 

Reportaż z Delhi o kastratach, których w Indiach jest około miliona. Wyrzuceni na margines społeczeństwa, skopiowali jego kastową strukturę, dzieląc się na grupy w zależności od aktywności seksualnej, sposobu zarabiania i pochodzenia. Mają swoje rewiry, sądy, fundusze emerytalne i kasy chorych.

Baba przeszedł koło mnie

Sai Baba, czczony przez miliony wyznawców (w tym wielu Polaków) cudotwórca, zbudował na pustkowiu w południowych Indiach miasto. Mieszkałem tam przez tydzień.

Z pamiętnika niewolnika

Reportaż z Kaszmiru o nieszczęsnych mieszkańcach tej niegyś rajskiej doliny, wziętych w kleszcze islamskich terrorystów i nie przebierającej w środkach armii indyjskiej.

Krajobraz po trzęsieniu

Relacja z Gudżaratu, gdzie w styczniu 2001 roku doszło do ogromnego trzęsienia ziemi.

Wejście słonia

Jak zmieniają się Indie. W 2030 roku stereotypowa „kraina riksz i żebraków” będzie najliczniejszym państwem globu, z trzecią największą gospodarką i trzecią armią świata.

Rzeka boskiego nektaru

Relacja z hinduskiego święta Kumbh Mela, największej pielgrzymki świata, która co 12 lat odbywa się u zbiegu trzech świętych rzek.

Indie na wyznaniowej beczce prochu

O konflikcie między muzułmanami i hinduistami rozmawiam z profesorem Krzysztofem Byrskim i orientalistką Anną Sieklucką.

Gangster z Bollywood

Portret Dawooda Ibrahima, indyjskiego gangstera chronionego przez Pakistan, przed którym drżą nie tylko gwiazdy filmowe.

Ganges śmierdzący szambem

Hindusi wierzą, że kąpiel w Gangesie pomaga oczyścić się z grzechów i osiągnąć mokszę, czyli wyzwolenie od kolejnych reinkarnacji. Ale święta rzeka jest straszliwie brudna.

Sonia Gandhi. Dynastia musi trwać

Portret Włoszki rządzącej Indiami.

Gdzie człowiek jest koniem

O kalkuckich riksiarzach. Zdaje się, że decyzją władz bosonoga siła pociągowa odeszła wreszcie do lamusa – pewien nie jestem, bo w Kalucie ostatni raz byłem u schyłku tysiąclecia.

Indyjska pokojowa bomba atomowa

Dlaczego Indie postanowiły wejść do atomowego klubu. Analiza pisana tuż po indyjskich testach nuklearnych w maju 1998 r. Zaraz potem swoje testy przeprowadził Pakistan. Zachód nałożył na oba kraje sankcje, ale do dziś nie pozostał po nich prawie żaden ślad – z ogromniejącymi w oczach Indiami bardziej opłaca się współpracować niż wojować, a Pakistan stał się kluczowym sojusznikiem w wojnie z terroryzmem.

Atomowy prezydent

Portret Abdula Kalama, poprzedniego prezydenta Indii.

Co czwarty poród w Indiach

Dlaczego indyjski program kontroli ludności, w przeciwieństwie do chińskiego, poniósł porażkę. Tekst pisany w 1999 roku z okazji urodzin w Indiach miliardowego obywatela. Naturalnie dziś jest ich o wiele więcej.

Siedem zbuntowanych sióstr

O separatystycznych ciągotach terenów plemiennych na północnym wschodzie Indii, niemal nieznanych na Zachodzie (nie licząc herbaty Assam). Ciekawostka: ten artykuł znalazłem w wydrukowany bez mojej wiedzy w pewnej gazecie wietnamskiej.

Nowa walka kast

W Indiach skończyły się rządy wysoko urodzonych braminów. Do władzy najpierw doszły kasty średnie, teraz kolej na dyskryminowanych przez wieki „niedotykalnych”.