Artykuły o problemach globalnych

 

Artykuły

Fotografie

O mnie

 
Atak dronów

Zawsze dla każdego prowadzącego ją narodu wojna była straszliwą traumą. Dziś jest coraz częściej postrzegana jak jakiś zamorski biznes, który niewielu obywateli dotyka bezpośrednio.

Złe zachowanie kosztuje

Nowe oblicze walki o prawa człowieka: nacisk ekonomiczny. Coraz powszechniej i coraz skuteczniej stosują go organizacje pozarządowe i konsumenci, zwłaszcza w USA. Ponadnarodwym korporacjom łamanie praw człowieka przestaje uchodzić na sucho.
Miękka siła pieniądza

Dlaczego głównym beneficjentem polskiej pomocy zagraniczej są Chiny, a Irak w skali świata dostaje jej 68 razy więcej niż Etiopia - czyli o upolitycznieniu tzw. pomocy rozwojowej.

Zabójcza jałmużna

Dogmat mówiący, iż pomoc z Zachodu służy rozwojowi państw afrykańskich i pomaga w walce z nędzą, zaczyna być coraz głośniej kwestionowany.

Wędrówka ludów

Szykujmy się na gwałtowny wzrost liczby uchodźców – tym razem ofiar nie konfliktów, lecz natury.

Globalne wysypisko

Żadne zakazy nie powstrzymują krajów bogatych przed podrzucaniem swoich śmieci biedniejszym sąsiadom z Afryki i Azji.

Życie po życiu

Komunizm skonał w Europie, ale w krajach Południa ruchy zakorzenione w marksizmie-leninizmie nie składają broni. Jednak prawdziwym następcą bloku sowieckiego jest antyzachodni sojusz pod przywództwem Chin i Wenezueli.

Broń rządzi światem

O przemyśle zbrojeniowym, najbardziej skorumpowanej, a zarazem najbardziej wpływowej politycznie gałęzi handlu międzynarodowego.

Kłopotliwy trup tyrana

Czy krwawym dyktatorom należy się godny pochówek? Rozważania przed wyrokiem (śmierci) na Saddama Husajna.

Era ognistego konia

Jak zapobiec wyludnieniu? Rządy państw borykających się z niskim przyrostem naturalnym próbują zachęcić do rodzenia przy pomocy to kija, to marchewki - ale raczej z marnym skutkiem.

  Bomba na kółkach  
  Historia samochodu-pułapki, który stał się główną bronią terrorystów. Tekst niepublikowany.